Supë shtëpijake për të stimuluar metabolizmin dhe imunitetin

Bëni një supë me perime si kunguj, karrota, lulelakër dhe brokoli. Këto supa janë të ulëta në kalori dhe të pasura me vitamina dhe minerale që stimulojnë metabolizmin dhe imunitetin.

 

Përgatitni supën me perime duke ndjekur këto hapa:

Përbërësit:

2 kunguj të prerë në kubikë
2 karota të qëruara dhe të prera në copa
1 kokë lulelakër të vogël, e prerë në copa
1 kokë brokoli të prerë në copa
1 hudhër të qëruar dhe të grirë
2 lugë vaj ulliri
4 gota lëng pule ose ujë
Kripë dhe piper për shije
Borzilok i freskët ose majdanoz për zbukurim

Udhëzime për përgatitjen:
Ngrohni vajin në një tigan të nxehtë.
Shtoni hudhrën dhe skuqeni pakës.
Shtoni kungulleshkat, karotat, lulelakrën dhe brokolin dhe skuqini për disa minuta.
Shtoni lëngun e pulës ose ujin dhe lëreni lëngun të ziejë.
Ulni zjarrin dhe lëreni supën të ziejë për rreth 20-25 minuta ose derisa perimet të zbuten.
Duke përdorur një mikser dore ose blender, përzieni supën derisa të bëhet homogjene.
Shtoni pakës kripë dhe piper për shije.
Shërbejeni supën të nxehtë, të zbukuruar me borzilok të freskët ose majdanoz sipas dëshirës.

Kjo supë me perime nuk është vetëm e shijshme, por edhe e shëndetshme dhe freskuese. Do t’ju shpërblejë me një mori vitaminash dhe mineralesh që do t’ju ndihmojnë në rritjen e imunitetit dhe metabolizmit tuaj.

Сподели со пријатели! | Shpërndaje me miqtë!