Топол домашен чај за подобрување на општата слабост

Домашниот топол чај од јаболка и цвекло за општа слабост е исто така корисен за подобрување на нивото на енергија и имунитетот.

 

Состојки:
1 јаболко, тенко исечено
1 мало парче цвекло, тенко исечено
2 чаши вода
1 лимон, исцеден
Мед за засладување

Инструкции за подготовка:
Во големо џезве ставете ги јаболкото и цвеклото.
Додадете 2 чаши вода и динстајте на средна топлина околу 15-20 минути или додека јаболката и цвеклото не омекнат.
Кога чајот е готов, процедете го низ сито за да ги отстраните тврдите делови од јаболкото и цвеклото.
Додадете мед за да го засладите, по вкус.
Додадете сок од лимон.
Послужете топло и уживајте!

Овој чај е богат со антиоксиданси и витамини, што го прави одличен избор за зајакнување на имунитетот и подобрување на општата слабост.

Сподели со пријатели! | Shpërndaje me miqtë!