” Temperaturat e larta përkeqësojnë gjendjen e sëmundjeve kronike “

Kur temperaturat rriten, trupi duhet të punojë më shumë për të mbajtur një temperaturë të qëndrueshme, e cila mund të jetë veçanërisht sfiduese për ata që vuajnë nga sëmundje kronike. Kjo tendosje shtesë mund të përkeqësojë simptomat dhe të rrisë rrezikun e komplikimeve. Masat parandaluese dhe menaxhimi i kujdesshëm shëndetësor janë të nevojshme për të minimizuar ndikimet negative të nxehtësisë ekstreme.

Efektet e temperaturave të larta në sëmundjet kronike

  • Temperaturat e larta mund të shkaktojnë stres shtesë në zemër dhe sistemin e qarkullimit të gjakut. Njerëzit me sëmundje kardiovaskulare mund të përjetojnë simptoma të përkeqësimit, të tilla si presioni i lartë i gjakut, dhimbje gjoksi dhe një rrezik në rritje për atak në zemër.
  • Për ata me sëmundje kronike të frymëmarrjes, si astma dhe COPD, nxehtësia ekstreme mund të përkeqësojë simptomat. Ajri i nxehtë dhe i thatë, ose ajri i ndotur që shpesh shoqëron temperaturat e larta, mund të vështirësojë frymëmarrjen.
  • Temperaturat e larta mund të ndikojnë në nivelet e sheqerit në gjak. Nxehtësia mund të shkaktojë që diabetikët të humbin më shumë lëngje përmes djersitjes, gjë që mund të kontribuojë në dehidratim dhe të komplikojë menaxhimin e diabetit.
  • Njerëzit me artrit dhe sëmundje të tjera të kyçeve mund të përjetojnë më shumë dhimbje dhe parehati gjatë periudhave të nxehta për shkak të rritjes së inflamacionit dhe dehidrimit të indeve.

Masat e menaxhimit shëndetësor në temperatura të larta

  • Është e rëndësishme të qëndroni në ambiente të freskëta dhe me ajër të kondicionuar gjatë periudhave të nxehtësisë ekstreme.
  • Pirja e shumë lëngjeve për të mbajtur trupin të hidratuar është thelbësore. Uji është më i miri, por pije të tjera pa sheqer gjithashtu mund të jenë të dobishme.
  • Veshja e robave të lehta, të ajrosura dhe me ngjyrë të çelur mund të ndihmojë në mbajtjen e trupit të freskët.
  • Gjatë orëve më të nxehta të ditës është mirë të shmangni aktivitetin e sforcuar fizik. Nëse duhet të ushtroheni, bëjeni herët në mëngjes ose në mbrëmje kur temperaturat janë më të ulta.
  • Kushtojini vëmendje të veçantë përkeqësimit të simptomave dhe konsultohuni me mjekun tuaj nëse përjetoni përkeqësim të shëndetit.
Сподели со пријатели! | Shpërndaje me miqtë!