Lëng i freskët dhe i pasur me antioksidantë

Lëngjet e freskëta të pasura me antioksidantë kanë shumë përfitime shëndetësore, ndër të cilat më e rëndësishmja është mbrojtja e qelizave nga radikalet e lira. Antioksidantët në lëngjet e freskëta ndihmojnë në uljen e efekteve të dëmshme të radikalëve të lirë në trup. Kjo mund të parandalojë dëmtimin e qelizave dhe të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të tilla si kanceri, sëmundjet e zemrës dhe mushkërive. Antioksidantët si vitamina A, C dhe E në lëngjet e freskëta forcojnë sistemin imunitar, duke e ndihmuar atë të luftojë infeksionet dhe sëmundjet. Ato ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga radikalet e lira dhe inkurajojnë rigjenerimin e qelizave. Kjo mund të rezultojë në përmirësimin e strukturës dhe tonit të lëkurës, si dhe një pamje të reduktuar të rrudhave dhe linjave. Për shkak të vetive të tyre anti-inflamatore, antioksidantët në lëngjet e freskëta mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit në trup, gjë që mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të ndryshme kronike. Për rezultate më të mira, duhet të shijoni lëngje të freskëta si pjesë e një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar, në kombinim me lëndë ushqyese të tjera.

Receta e “Lëngut antioksidant”:

 

Përbërësit:

  • 2 portokalla
  • 1 limon
  • 3 dredhëza
  • 1 copë e vogël ananasi
  • 1 copë e vogël karrotë

Udhëzim:

  • Shtrydhni lëngun e portokallit dhe limonit.
  • Pritini në copa dredhëzat, karrotën dhe ananasin.
  • Hidhini të gjithë përbërësit në një blender.
  • Përziejini mirë përbërësit derisa të merrni një strukturë të lëngtë.
  • Nëse lëngu është shumë i trashë, mund të shtoni pak ujë për ta holluar.

 

Ky lëng është i pasur me vitamina që përmirësojnë imunitetin si dhe antioksidantë të tjerë që mbrojnë trupin nga radikalet e lira. Shijet e agrumeve të portokallit dhe limonit do t’ju freskojnë dhe do t’ju japin energji për gjithë ditën. Shijoni lëngun tuaj antioksidant!

 

Сподели со пријатели! | Shpërndaje me miqtë!