“ Овошјето и зеленчукот го намалуваат холестеролот “

Овошјето и зеленчукот позитивно влијаат на холестеролот и високиот крвен притисок. Јадењето на овие намирници е клучно за одржување на здравјето на срцето и крвните садови. Овошјето и зеленчукот се богати со влакна, витамини, минерали и антиоксиданси кои помагаат да се намали лошиот холестерол (ЛДЛ) и да се зголеми добриот холестерол (ХДЛ). Високото ниво на влакна, особено растворливите влакна кои се наоѓаат во овошјето како јаболка, портокали и бобинки, како и зеленчук како моркови и брокула, помагаат да се намали апсорпцијата на холестеролот во крвта. Покрај тоа, калиумот, кој е присутен во големи количини во бананите, авокадото, спанаќот и компирот, помага во регулирањето на крвниот притисок со тоа што се спротивставува на ефектите на натриумот и ја намалува напнатоста на ѕидовите на крвните садови. Антиоксидансите, како што се витамините Ц и Е, кои ги има во изобилство во овошјето и зеленчукот, помагаат во борбата против оксидативниот стрес и воспалението, кои се фактори на ризик за срцеви заболувања. Ниските нивоа на натриум и високите нивоа на магнезиум и калциум во многу зеленчук, како што е зелениот лиснат зеленчук, помагаат да се одржи здрав крвен притисок.

Поради овие причини, се препорачува редовно консумирање на разновидно овошје и зеленчук како дел од урамнотежена исхрана за одржување на оптималните нивоа на холестерол и крвен притисок, а со тоа се намалува ризикот од кардиоваскуларни болести.

Сподели со пријатели! | Shpërndaje me miqtë!