” Frutat dhe perimet ndihmojnë sistemin imunitar “

Frutat dhe perimet ndihmojnë në luftimin e ftohjes dhe gripit. Konsumimi i këtyre ushqimeve të pasura me vitamina, minerale dhe antioksidantë është thelbësor për forcimin e sistemit imunitar. Vitaminat C dhe E, të pranishme në sasi të mëdha në fruta si portokall, limon, kivi dhe perime si spinaqi dhe brokoli, ndihmojnë në rritjen e rezistencës së trupit ndaj infeksioneve. Vitamina C është veçanërisht e njohur për aftësinë e saj për të përmirësuar funksionin e qelizave imune dhe për të rritur prodhimin e antitrupave. Frutat dhe perimet janë gjithashtu burime të mira të fibrave dietike, të cilat mbështesin shëndetin e tretjes dhe ndihmojnë në ruajtjen e një sistemi të fortë imunitar. Antioksidantët që gjenden në këto ushqime luftojnë radikalet e lira, të cilat mund të dëmtojnë qelizat dhe të dobësojnë sistemin imunitar. Përveç vitaminave dhe antioksidantëve, frutat dhe perimet përmbajnë minerale të rëndësishme si zink dhe selen, të cilët luajnë një rol kyç në funksionimin e sistemit imunitar. Konsumimi i rregullt i një shumëllojshmërie të gjerë frutash dhe perimesh në dietë mund të ndihmojë në uljen e kohëzgjatjes dhe ashpërsisë së simptomave të ftohjes dhe gripit. Për të përfituar sa më shumë nga këto ushqime, është e rëndësishme t’i hani ato të freskëta dhe, kur është e mundur, të papërpunuara, pasi përpunimi mund të zvogëlojë përmbajtjen e tyre ushqyese.

Një dietë e pasur me fruta dhe perime është një mënyrë efektive dhe natyrale për të mbështetur sistemin imunitar dhe për të luftuar infeksionet e zakonshme si ftohja dhe gripi.

Сподели со пријатели! | Shpërndaje me miqtë!